portfolio image

Stadion żużlowy "ORZEŁ" w Łodzi

  • Lokalizacja: Łódź
  • Inwestor: Miasto Łódź
  • Wartość kontraktu: ok. 44 mln PLN
  • Termin zakończenia: 2018

Zaprojektowanie i wybudowanie stadionu żużlowego przy ul. 6 Sierpnia 71 w Łodzi.

W Łodzi przy ulicach 6 Sierpnia i Al. Włókniarzy w trybie „zaprojektuj i wybuduj” powstał nowoczesny stadion żużlowy "Orzeł", który zrealizowała Nasza Spółka w konsorcjum z MCC S.A.

Przedmiotem inwestycji była budowa stadionu przeznaczonego nie tylko do zawodów w sporcie żużlowym, ale także innych imprez o charakterze sportowym i kulturalnym z udziałem publiczności.

W skład całego projektowanego kompleksu oprócz obiektów sportowych oraz trybun weszły: budynek zaplecza sportowego z parkiem maszyn, budynki toalet, budynek obsługi z parterem przeznaczonym na cele usługowe oraz wolnostojące budynki przeznaczone pod wynajem. Projekt uwzględnił harmonijne wpisanie projektowanych elementów w istniejące ukształtowanie terenu i optymalne jego wykorzystanie. Zakres inwestycji objął między innymi budowę toru żużlowego o długości około 325m z bandami, furtkami, odwodnieniem, pasem bezpieczeństwa i wyposażeniem technicznym toru żużlowego oraz budowę zadaszonych trybun na łączną liczbę 10.000 miejsc.

Po stronie północno-wschodniej umieszczony został park maszyn z budynkiem zaplecza oraz pomieszczeniami technicznymi. Natomiast po stronie południowo-zachodniej budynek obsługi mieszczący pomieszczenia pod wynajem, pomieszczenia VIP, administracji, gastronomii, obsługi prasowej, sprawozdawczej radia i TV oraz ochrony i monitoringu. Na zakolach, pod trybuną umieszczone zostały zespoły toalet dla publiczności oraz budynki kubaturowe przeznaczone pod wynajem.

Wjazdy na teren obiektu zaprojektowane zostały od strony ul. 6 Sierpnia, a układ komunikacyjny jako przejazdowy wokół całego stadionu. Miejsca parkingowe zostały rozmieszczone wokół całego przedmiotowego obszaru. Dojście na stadion jest możliwy bezpośrednio od ul. 6 sierpnia oraz Al. Włókniarzy.

 

Parametry techniczne projektowanego obiektu:
- powierzchnia zabudowy: 6200m2
- powierzchnia użytkowa: budynek obsługi: 1334,20m2, budynek zaplecza sportowego - park maszyn: 472,70m2, powierzchnie związane z obsługą kibiców np. toalety ogólnodostępne, punkty pierwszej pomocy, punkty gastronomiczne: 593,64m2
- długość obiektu: 193m
- szerokość: 125m
- wysokość obiektu (zadaszenie): 14,10m
- ilość kondygnacji podziemnych: 0
- ilość kondygnacji nadziemnych (budynek obsługi): 3